Kuchnia świata w Ćmińsku

Aktywni Smakosze

Przez tydzień trwały warsztaty na których młodzież z Gminy Miedziana Góra mogły poznać potrawy z różnych zakątków świata. Była to ciekawa forma spędzenia czasu dla młodzieży, podczas której w dodatku wiele się nauczyli. Dzieci podejmowały też dużo gier i zabaw, zintegrowali się ze sobą i aktywnie spędzili czas w wakacje.

Miedziana Góra

15 - 20 lipca

Zespół

Zuzanna Fert
Oliwia Porębska
Kamil Michta
Amelia Fert

Młodzież z Miedzianej Góry postanowiła pogłębić zarówno swoje zainteresowania kulinarne, jak i zachęcić do tego dzieci z okolic. Warsztaty trwały cały tydzień i podczas 5 dni tematycznych uczestnicy spróbowali potraw z różnych miejsc świata. Wszystko było przygotowane we współpracy ze stowarzyszeniem Aktywny Ćmińsk.

Odbyły się dni tematyczne:
1. Dzień włoski
2. Dzień chiński
3. Dzień francuski
4. Dzień indyjski
5. Dzień amerykański

Dzieci codziennie chętnie odwiedzały siedzibę Aktywnego Ćmińska i uczestniczyły w warsztatach i spotkaniach. Dziewczyny powiedziały, że w Gminie dużo się dzieje, ale chciały one zorganizować coś dla dzieci bo jest dużo rzeczy dla starszych osób. Zależało im na tym, żeby młodzież i dzieci skorzystały na takich spotkaniach. Cała grupa interesuje się gotowaniem i uważają, że to był dobry pomysł, co pokazuje ilość osób biorących udział w wydarzeniu.

W dzień francuski odwiedził ich nawet wolontariusz z Francji, który obecnie przebywa w Polsce. Opowiedział trochę o kulturze Francji i tego jakie jedzenie faktycznie jest tam popularne.

Trudnością dla grupy było to, że dzieci biorące udział w wydarzeniu nie chciały słuchać prowadzących, ale używając swoich dobrych stron dały radę dogadać się z młodszymi kolegami i koleżankami.

Realizacja projektu w ramach programu przyniosła nową wiedzę nie tylko kulinarną dla uczestników, ale także wiele umiejętności organizacyjnych dla grupy realizującej projekt.

„Podczas realizacji projektu nauczyłam się cierpliwości i współpracy z grupą” – powiedziała Oliwia Porębska