Szkolenie antyprzemocowe dla dziewczyn i kobiet

MRM Starachowice

W Starachowicach został przeprowadzony darmowy kurs samoobrony dla kobiety oraz dziewczyn, dzięki któremu mieszkanki Starachowic mogą czuć się bezpieczniej. Kurs został przeprowadzony przez specjalistów Grzegorz Galę, Agnieszkę Dogan oraz Magdalenę Walczak.

Autorami pomysłu była oczywiście wspaniała młodzież z gminy Starachowice.

Więcej szczegółów poniżej.

Starachowice

15 i 17.07.

Zespół

Igor Kaczorowski,
Dominika Chmielewska,
Zuza Zając,
Iza Gąsior

Projekt w ramach Manii Działania realizowany przez grupę młodzieżową ze Starachowic zakładał, że po warsztatach kobiety i dziewczęta będą czuły się bezpieczniej we własnej gminie. A to wszystko dlatego, że dzięki temu potrafią się bronić.

A skąd pomysł na taki projekt?
„Pomysł wziął się stąd, że koleżanka opowiedziała mi o tym, że znalazła się w niebezpiecznej sytuacji i porozmawialiśmy o tym i doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę kobiety nie wiedzą jak mają się bronić” – mówił Igor Kaczorowski, lider projektu.

Warsztaty były dwudniowe, prowadzone przez specjalistów: Grzegorza Gala, Agnieszkę Dogan oraz Magdalena Walczak. Pokazały, że aby się obronić wcale nie potrzeba dużo siły, wystarczy znać odpowiedni chwyt i technikę. Co doskonale pokazywała dysproporcja trenerów. Pan Grzegorz wyglądał na silnego, dobrze zbudowanego mężczyznę, natomiast pomagająca pani trenerka z  łatwością mogła powalić go na ziemię. To pokazało uczestniczkom, że waga i siła tak naprawdę nie mają tutaj znaczenia. W szkoleniach mogły wziąć udział zarówno najmłodsze dziewczynki, jak i dojrzałe kobiety, wiek był dowolny.

Grupa zgodnie mówi, że są zadowoleni ze swojej pracy. Rzeczywiście przeszkodą był dla nich chwilowy brak motywacji i niskie zaangażowanie w projekt, ale udało im się sprawnie rozwiązać ten problem i wrócić do planowania kolejnych działań projektowych.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety i poczęstunek. Uczestniczki kursu także były zadowolone z tego, czego dowiedziały się podczas warsztatów.

„Ja lubię brać udział w takich wydarzeniach, ale głownie chodziło mi o to, że jest to życiowe i może mi się przydać w każdej chwili, uważam, że było potrzebne” – mówiła Weronika Szczepanik, wyróżniona podczas warsztatów uczestniczka.